wtorek, 21 kwietnia 2020

ZWIERZĘTA W OGRODZIE

Witajcie Robaczki! ✋
   Dziś jest bardzo ważny dzień, a mianowicie 22 kwietnia czyli Dzień Ziemi nazywany też inaczej świętem naszej planety. Ten dzień ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Tego dnia ludzie jednoczą się ze sobą i chcą ratować naszą kruchą planetę niszczoną przez nas samych - ludzi. Organizowane są różne akcje, najczęściej jednak Dzień Ziemi obchodzony jest przez szkoły i przedszkola, gdzie uczniowie wraz z nauczycielami zbierają śmieci w pobliskich parkach czy lasach. Jest to piękny gest, który wiele ukazuje i daje innym do myślenia. W obecnej sytuacji nie możemy i nie jesteśmy w stanie w ten sposób obchodzić tego dnia. W związku z tym zgrałam dla Was film ekologiczny i piosenkę. Obejrzyjcie 👀.


    Na dzisiejszej lekcji natomiast, skupimy się na budowie tulipana i poznamy nową zasadę ortograficzną. Przyjrzyjcie się uważnie poniższej ilustracji.
 źródło: Multibook "Nowi Tropiciele", WSiP
    Budowę tulipana dzielimy na dwie części, w których poszczególne elementy jego budowy się znajdują. W części podziemnej znajdują się korzenie i cebula. Z cebuli wyrasta łodyga, która rośnie od poziomu gruntu do części nadziemnej. W niej znajdują się także liście oraz kwiat. 
    Aby poznać etapy życia rośliny zapoznajcie się z tekstem Zofii Staneckiej pt. Historia pewnej rośliny". Znajdziecie go w swoich podręcznikach na stronie 66-67.
 źródło: Multibook "Nowi Tropiciele", WSiP
     Sprawdźmy czy ten tekst był dla Was zrozumiały. Odpowiedzcie głośno na poniższe pytania.
1. O jakiej roślinie jest mowa w tekście?
2. Co pozwoliło cebulce zdobywać niezbędne składniki do życia?
3. Jakie inne czynniki potrzebne są roślinie do życia?
4. Podaj etapy rozwoju rośliny?
5. Co dzieje się z rośliną po przekwitnięciu?
6. Jak przyroda wykorzystuje suche części roślin?
    Chcecie wiedzieć więcej na temat rozwoju rośliny? Obejrzyjcie film ;).
  źródło: Multibook "Nowi Tropiciele", WSiP
          
      Co z tą zasadą ortograficzną? Otóż dziś musicie zapamiętać wyrazy z "ż" niewymiennym .

 źródło: Multibook "Nowi Tropiciele", WSiP
    Zapiszcie temat lekcji w swoich zeszytach od edukacji polonistycznej i przepiszcie te wyrazy do zeszytu. 
    Teraz otwórzcie swoje ćwiczenia od edukacji polonistycznej na stronie 72-73 i zabieramy się za zadanka ;)
   Wiem Kochani, ominęłam stronę 70-71, ale są tam zadania powtórkowe, na które nie mamy w obecnej sytuacji czasu. MĄDRALE mogą te zadania wykonać w wolnym czasie, jeżeli będą mieli na to ochotę. 
     Zaczynamy:


  źródło: Multibook "Nowi Tropiciele", WSiP
Ćwiczenie 1 - musicie tak przestawić litery, by ułożyć z nich wyraz. Powstałe wyrazy zapiszcie starannie pod każdym zdjęciem.
Ćwiczenie 2 - rozwiązujemy rebus. Żółw ---> skreślamy "w"---> zostaje żół-----> dodajemy "ty"----> wychodzi.....?
mamy sylabę tuli-----> dodajemy "panda"----> wyrzucamy sylabę "da"----> wychodzi ....?
Ćwiczenie 3 - wpisujemy brakującą literę. Zgadnijcie jaką 😉.
Ćwiczenie 4 - będą Wam potrzebne naklejki. Przygotujcie je, a następnie umieśćcie w odpowiednich miejscach z nazwami części tulipana. Jeżeli nie pamiętacie, wróćcie do budowy rośliny w podręczniku lub wpisu wyżej. 
Ćwiczenie 5 - odpowiedzcie na pytania w zadaniu. Jeżeli zapoznaliście się z tekstem w podręczniku i załączonym przeze mnie filmem, nie będziecie mieli z tym zadaniem żadnego problemu ;).  

     Chwila przerwy i matematyka ;)
Dalej "ciśniemy" z tabliczką mnożenia i dzielenia w zakresie 100. Otwieramy karty matematyczne na stronie 54-55.
  źródło: Multibook "Nowi Tropiciele", WSiP
Ćwiczenie 1 - odkryjcie zasady zapisu liczb w każdym rzędzie i uzupełnijcie puste pola. 
Ćwiczenie 2 - ile kropek mają biedronki w każdej ramce? waszym zadaniem jest w każdej z nich zapisać działanie i obliczyć. W pierwszej ramce jest jedna biedronka razy pięć kropek. W drugiej- pięć biedronek razy pięć kropek, a w trzeciej- sześć biedronek razy pięć kropek.
Ćwiczenie 3 - kolorujemy taką samą kredką pary kwiatów, które mają działania dające taki sam wynik. Przykładowo 3 x 9 daje taki sam wynik jak kwiat z działaniem 9 x 3.
Ćwiczenie 4 - brakuje jednego czynnika. Musicie dopisać taki czynnik, który pomnożony przez pierwszy czynnik da Wam podany wynik.
Ćwiczenie 6 - musicie uzupełnić działania po lewej stronie, liczbami podanymi w kółkach, tak żeby pasowały do podanych wyników, a następnie po prawej stronie zamienić czynniki miejscami. 
Ćwiczenie 7 - Waszym zadaniem jest ułożyć treść zadania do podanego działania. Ułożoną treść, pytanie, działanie, rozwiązanie i odpowiedź zapiszcie w zeszycie. 
UWAGA MĄDRALE!
Zadanie 5 na stronie 54 i 8 na stronie 55 jest dla Was.

Powodzenia Miśki 💪💓   

czwartek, 9 kwietnia 2020

Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzę Wam przede wszystkim zdrowych, spokojnych i wesołych świąt, spędzonych w gronie najbliższej rodziny. Bogatego zająca, smacznego jajka, a w drugi dzień świąt odrobinę wody dla zdrowia i urody!😉

Ps. Kochani, wykorzystajcie ten czas w pełni na odpoczynek. Naładujcie akumulatory. Jestem pełna podziwu dla Waszego zaangażowania, wysiłku i pracy. Dziękuję za dotychczasową współpracę także Waszym rodzicom, bez których to co osiągnęliśmy do tej pory nie byłoby możliwe.
Do usłyszenia w środę 15.04.2020r. 
Ściskam Was mocno! 💗 
Pani Aga

Joanna Papuzińska "Asiunia"

  Link do książki w pdf Powyżej znajduje się link do książki Joanny Papuzińskiej w formacie pdf należy kliknąć w link, a strona przekieruje ...